Federacja Gospodarki Żywnościowej

Informacja 5 - 2019

Informacja 5 - 2019
2019-06-13
Kategoria:   

W dniu 4 czerwca 2019 roku odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawczo – Wyborcze FGŻ RP, w którym uczestniczyło 78,6% członków Federacji. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi reprezentował  Dyrektor Departamentu Rynków Rolnych pan Jerzy Dąbrowski. 

  • Na przewodniczącego Zebrania wybrano pana Marka Przeździaka a na Sekretarza Andrzeja Kuczyńskiego. Do Komisji Skrutacyjnej, Wniosków i Uchwał wybrano pana Rafała Strachotę i panią Annę Zymerman.
  • Członkowie po zapoznaniu się z zaprezentowanymi: sprawozdaniami  z działalności Zarządu i Komisji Rewizyjnej za okres 2016 – 2019, informacjami o stanie finansów za 2018 rok, projektem budżetu na 2019 rok i Programu działania na lata 2019 -2022 oraz dyskusji udzielili członkom Zarządu i Komisji Rewizyjnej absolutorium za okres sprawozdawczy. 
  • Bilans za 2018 rok  wykazuje płynność finansową Federacji. 
  • W dyskusji   Dyrektor Jerzy Dąbrowski przedstawił założenia koncepcyjne do powołania holdingu dla sektora rolno – spożywczego z zachowaniem priorytetu dla rynków gdzie występują nadwyżki surowcowe  oraz projektu ustawy o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz o projekcie ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Panowie: Marek Przeździak, Piotr Trojanowicz, Andrzej Sieradzki zwrócili uwagę, że: projekt nie bierze pod uwagę zasad wolnego rynku. Istnieje obawa, ze proponowane zmiany mogą uderzać w mniejszych producentów rolnych czy przetwórców. Aby nie popełnić błędów z okresu uruchamiania grup producentów. Fakt wprowadzanie ustawy z pominięciem konsultacji publicznych uniemożliwia przedstawienie opinii użytkowników rynku, do których kierowana jest ustawa. (Prawdopodobnie zostanie wystosowane stanowisko FGZ RP w sprawie projektu ustawy.) Zawnioskowano o wydzielenie w ramach Porozumienia Rolniczego Zespołu ds. Drobiu, stanowiącego koło napędowe polskiego eksportu. Pan Andrzej Olkowski zwrócił uwagę na potrzebę aktywizacji współpracy z Ministerstwem  Finansów, resortem który jest kluczowy dla każdej branży naszego sektora. (Prawdopodobnie zostanie wystosowane stanowisko FGZ RP w sprawie projektu ustawy).
  • Do Zarządu w głosowaniu tajnym wybrano panów: Mucha Marcin, Nykiel Krzysztof, Paczkowski Rajmund, Pisula Jacek, Przeździak Marek i Rodziewicz Janusz a do Komisji Rewizyjnej: Gawryszczak Michał, Piątkowska Monika i Stępień Adam. W wewnętrznych już  wyborach  funkcję Prezesa Zarządu powierzono p. Paczkowskiemu, Wice Prezesami zostali p. Marek Przeździak i p. Krzysztof Nykiel. Na Przewodniczącego KR wybrano p. Michała  Gawryszczaka.

Opracował: Andrzej  Kuczyński

Warszawa 2019.06.06.
 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.