Federacja Gospodarki Żywnościowej

Informacja 4 - 2019

Informacja 4 - 2019
2019-05-24
Kategoria:   

Informacja  4 – 2019

W dniu 8 maja 2019 r. w siedzibie Federacji  Gospodarki Żywnościowej RP  odbyło się spotkanie przedstawicieli Federacji oraz zaproszonych gości z Senatorem Jerzym Chróścikowskim - Przewodniczącym Senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 
Tematem spotkania była dyskusja nad problemami związanymi z rozwojem rolnictwa ekologicznego kraju. Pan Senator we wstępie do dyskusji podkreślił ważną rolę produkcji żywności ekologicznej oraz potrzebę organizacji i pilnej rekonstrukcji rynku rolnictwa ekologicznego w Polsce, tak aby rynek ten nie odstawał od innych państw Wspólnoty, szczególnie tych, które mają potencjał produkcyjny żywności. Podkreślił też, że znane Mu są problemy branży, wynikające ze zbyt opieszałych działań administracji państwowej.

Podczas spotkania poruszono między innymi tematy:
1) niezadawalającego doinformowania rolników o toczących się negocjacjach nowej perspektywy WPR, 
2) problemy, wynikające z ciągle zmieniającym się prawem w tym zakresie,
3) problemy, wynikające z ciągle zmieniającą się interpretacją prawa w tym zakresie,
4) problemy polskich rolników z otrzymaniem subwencji do produkcji ekologicznej,
5) braku wsparcia finansowego dla rolników prowadzących produkcję zwierzęcą,
6) braku stabilnej polityki państwa w zakresie rozwoju rynku żywności ekologicznej a zwłaszcza ZBUDOWANIA bazy surowcowej  oraz zaniechań certyfikacji stanowisk polskich produktów  wysokiej jakości w sieciach handlowych,
7) wykorzystania doświadczenia i wiedzy intelektualnej jednostek certyfikujących w działaniach administracji.
Pan Senator zadeklarował kontynuację spotkania w celu omówienia dalszych problemów, z jakimi boryka się branża ekologiczna oraz wysłuchania propozycji rozwiązań przedstawionych przez ekspertów branży, umożliwiających rozwój i/lub zwiększenie produkcji żywności wysokiej jakości, jaką niewątpliwie jest żywność ekologiczna.

Opracowali:
Justyna Wasilewko
Andrzej  Kuczyński
 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.