Informacja 4 - 2018
1. W nawiązaniu do uzgodnień z marcowego spotkania 2018 roku z Ministrem Rolnictwa:
- w dniu 12 kwietnia zostało skierowane do Prezesa rady Ministrów pismo w sprawie działań scalających służby nadzoru nad bezpieczeństwem i jakością żywności. Do działania przekonaliśmy także kierownictwo Krajowej Rady Izb Rolniczych;
- w dniu 23 kwietnia 2018 roku w Ministerstwie Rolnictwa odbyła się konferencja w sprawie rynków hurtowych.
2. W dniu 6 kwietnia 2018 roku odbyło się spotkanie z przedstawicielami Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej tj. paniami Ewa Flaszyńską – Dyrektor Departamentu Rynków Pracy i Magdaleną Sweklej – Zastępcą Dyrektora Departamentu w sprawie zatrudniania pracowników „ cudzoziemców”. Spotkanie było efektem wystąpienia z dnia 16 lutego 2018 r.
Organizacje branżowe i podmioty gospodarcze uznają, że wprowadzone rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 roku procedury zagmatwały i utrudniły legalizację zatrudniania cudzoziemców w polskich przedsiębiorstwach a klasyfikacje wg PKD są niedostosowane do rzeczywistości. Z dyskusji wynikło, że zapisy rozporządzenie nie były wnikliwe konsultowane społecznie jak i międzyresortowo. Uznano za pilną potrzebę dokonania aktualizacji przepisów prawnych pozwalających nie tylko zatrudnianie nowych cudzoziemców ale utrzymać już pracujących w Polsce. Trzeba obiektywnie stwierdzić, ze Panie Dyrektor przyznały rację przedstawicielom organizacji samorządowych uczestniczących w spotkaniu jak i były zorientowane o występujących trudnościach. Ustalono, że:
- FGŻ RP wystąpi do Ministra Rolnictwa o działania nowelizujące PKD;
- Resort Pracy udostępni pisma kierowane do powiatowych Urzędów Pracy a dotyczące rekomendacji procedur.
Jednocześnie przedstawiciele organizacji branżowych postanowili o wystąpieniu do Resortu Pracy o wskazanie rozwiązania możliwości kontynuacji zatrudnienia po 31 grudnia 2018 roku przez cudzoziemców już wykonujących prace.
Działania dotyczące zatrudniania cudzoziemców w Polsce są bieżąco kontynuowane w „trójkącie” Federacja – Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
3. W związku z podjętymi przez KE działaniami dotyczącymi poprawy procesu przeprowadzania oceny ryzyka w łańcuchu żywnościowym i paszowym oraz wzmocnienia zaufania do Europejskiego Urzędu do Spraw Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) Federacja wystąpiła do Ministra Zdrowia z postulatami dotyczącymi transparentnego zarządzania ryzykiem.
Opracował Akceptował
Andrzej Kuczyński Rajmund Paczkowski
Prezes Zarządu
Warszawa 30 kwietnia 2018 roku