Federacja Gospodarki Żywnościowej

Informacja 2 - 2018

Informacja 2 - 2018
2018-03-10
Kategoria:   

   Informacja 2 / 2018

  • W dniu 1 lutego 2018 roku odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji branżowych w sprawie zatrudniania zagranicznych pracowników sezonowych. Wprowadzone bez konsultacji społecznych zmiany od 1 stycznia br. praktycznie wstrzymały pozyskiwanie cudzoziemców do prac w  rolnictwie i przetwórstwie, prac do których nie garną się Polacy. Opracowano i wystosowano wystąpienie do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej między innymi  prosząc  o pilne spotkanie. Działania w przedmiocie sprawy są prowadzone bieżąco a z kontaktów    telefonicznych z ministerstwem wynika, że temat jest rozpatrywany przez władne jednostki ministerstwa.  
  • W dniu 9 lutego odbyło się spotkanie dyskusyjne z Posłem do Parlamentu Europejskiego p. Janem Olbrychtem  na temat  „ WPR a stan rozmów w sprawie nowej perspektywy budżetowej UE „ – w złączeniu.
  • Kontynuowano wspólne z Polską Federacją Producentów Żywności przedsięwzięcie w sprawie faktur VAT RR, którego celem jest likwidacja uciążliwego osobistego podpisywania faktur VAT RR oraz umieszczania na nich numerów dowodu osobistego dostawcy produktów rolnych. Zgodnie z ustaleniami z odbytego w tej sprawie spotkania w MF w dniu 6 grudnia 2017 r wystąpiono do Ministerstwa Finansów i przedstawiono alternatywne do podpisu imiennego propozycję elektronicznej akceptacji faktur VAT RR na dostarczane surowce.
  • Zarząd podjął decyzje o przyjęciu na członka Federacje -   POLKARMA Stowarzyszenie Producentów Paszy dla Zwierząt Domowych.
  •  W związku z pojawiającymi się inicjatywami poselskimi zmierzającymi do szybkiego wyeliminowania importu śruty sojowej  w dniu 23 lutego br. odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji branżowych w temacie  „ Bezpieczeństw Paszowego „. Ponieważ projekt poselski jest w konflikcie z projektem resortu, projektem realnie określającym możliwości wykorzystania białka krajowego uzgodniono, ze organizacje branżowe w tym i FGŻ RP spowodują wystąpienia do jednostek Parlamentu i Senatu, Kancelarii Prezydenta i jednostek administracji z merytorycznym poparciem dla konieczności utrzymania importu śruty sojowej do czasu uzyskania pełnego pokrycia przedmiotowej śruty sojowej nasionami roślin strączkowych rodzimej produkcji. Zamiana importu śruty sojowej białkiem rodzimym nie może zagrozić spadkom produkcji w chowie wieprzowiny i bydła mięsnego a zwłaszcza drobiu,  zakłócić eksport polskiej żywności na tak mozolnie zdobywane, w większości indywidualnie przez podmioty gospodarcze rynki międzynarodowe. Należy nadmienić, że resort ocenia sprawę produkcji rodzimego białka bardzo realnie i nie widzi możliwości wstrzymania importu śruty sojowej po 1 stycznia 2019 roku. Zachodzi pilna potrzeba urealnienia odroczenia zakazu stosowania pasz GMO na kolejne 5 lat tj. do roku 2024 przy założeniu zakończenia rządowego programu zwiększenia  wykorzystania polskich roślin białkowych w  produkcji pasz dla  zwierząt. Na obecną chwile, jak podkreślano w dyskusji zarówno Polska jak i cała Europa jest zbyt uzależniona od importu białka sojowego.
     

Opracował Andrzej  Kuczyński
Warszawa 2017.02.26

 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.