Federacja Gospodarki Żywnościowej

Informacja 1 - 2022

2022-03-01
Kategoria:   

Informacja ze spotkania przedstawicieli organizacji branżowych hodowców i przetwórców
w sprawie  sytuacji na rynku żywności z surowców pochodzenia zwierzęcego
odbytego  w dniu 26 stycznia 2022 roku.

  1. Spotkanie otworzył Dyrektor Biura FGŻ RP p. Andrzej Kuczyński, który poinformował, że do spotkania organizowanego przez FGZ RP zainspirowały pojawiające się w prasie publikacje o zagrożeniach w sektorze hodowli bydła, trzody chlewnej oraz drobiu, hodowli które zaczynają wadzić także w rejonach do tego przeznaczonych czyli polskiej wsi.  Podważana jest także zdrowotność a wręcz szkodliwość żywności pochodzenia zwierzęcego.  Federacja uważa, że powinniśmy konsolidować działania organizacji branżowych dla zapewnienia rozwoju żywności na bazie surowców pochodzenia zwierzęcego. Zaproponował, aby merytoryczna stronę spotkania poprowadził p. Jerzy Wierzbicki Prezes Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego, który wyraził zgodę.  
  2. Pan Jerzy Wierzbicki przedstawił uwarunkowania zewnętrzne i wewnętrzne dotyczące sytuacji na rynku mięsnym wskazując iż rośnie presja na produkcje zwierzęcą w mediach, z inicjatywy organizacji pozarządowych, pro-zwierzęcych, „ekologicznych” itp. Są trzy główne powody dla których zdaniem organizacji należy znacznie ograniczyć a w zasadzie wyeliminować mięso z diety  i zaprzestać produkcji zwierzęcej. Pierwszy zarzut to szkodliwość dla zdrowia, lansuje się pogląd „zjesz mięso dostaniesz raka”, całkowicie zaprzeczając ważnej roli mięsa w zrównoważonej diecie. Drugi zarzut to okrucieństwo wobec zwierząt, które zdaniem organizacji należy przerwać. Działania w kierunku poprawy dobrostanu są ignorowane przez te organizacje, a celem ataku są głównie duże gospodarstwa nazywane „przemysłowymi”. Trzeci i rosnący na znaczeniu zarzut to emisja metany, CO2 w szczególności przez bydło, co przyczynia się do ocieplania klimatu i grozi zniszczeniem planety. Ten argument trafia do młodych kobiet w których budzi coraz większy niepokój i obawy o przyszłość dzieci. Ta presja będzie rosła ponieważ jest więcej interesów które mogą skorzystać na administracyjnym, politycznym budowaniu przewag konkurencyjnych dla produktów alternatywnych od tych które są postrzegane jako źródła emisji. Aktualny przegląd europejskiej polityki promocji produktów rolnych jest pod presją próby wykluczenia mięsa i wina z polityki promocji. COPA COGECA podjęła inicjatywę budowania koalicji państw członkowskich które staną w obronie rolników w tej sprawie. Prowadzi lobbing, buduje poparcie w parlamencie. Potrzebne są z naszej strony działania z rządem, na forum organizacji unijnych oraz z parlamentarzystami aby budować przewagę po naszej stronie.W sprawie raportu NIK przedstawiciele funduszy promocji mięsa drobiowego, wieprzowego i wołowego uzgodnili że wyślą pismo do NIK ale w mediach nie będą prowadzić głośnej polemiki. W opinii biorących udział w spotkaniu raport jest nieobiektywny i dlatego nie należy nadawać mu rozgłosu. 
  3. W dyskusji:
  • Pan Łukasz Wielgat  (St.RziW RP) zwrócił uwagę że: uwarunkowania ekonomiczne zarówno w hodowli jak i przetwórstwie działają na niekorzyść branży – kasują hodowlę trzody,  statystyki wykazują o dużym wzroście zwolenników wegetarianizmu w społeczeństwie, zachodzi potrzeba promocji utrzymania mięsa w diecie, aktywność Zielonych;
  • Pani Monika Piątkowska (IZP) zasygnalizowała niebezpieczny trąd eliminowanie mięsa w diecie postulując o kampanię na rzecz promocji mięsa w codziennym odżywianiu, poparła wypowiedź p. Wierzbickiego co do oprotestowania raportu NIK w sprawie oceny promocji polskiej żywności, wskazała na potrzebę światła wizerunkowego dla jakości bezpiecznej żywności jaką charakteryzuje się branża ;
  • Pan Waldemar Broś (KZSMZR) zwrócił uwagę na zbyt dużą ingerencje UE na ukierunkowanie promocji żywności, polska żywność ma  dobrą jakość, jest bezpieczna a jej walory smakowo- żywnościowe są powszechnie akceptowane przez społeczeństwo polskie i międzynarodowe, popiera wszelkie działania przeciwstawiające się ograniczaniu żywności pochodzenia zwierzęcego;
  • Pan Jerzy Wierzbicki zwrócił uwagę na: że lobbują z reguły osoby/podmioty zainteresowane ekonomicznie, stosowanie różnych standardów w odniesieniu do salmonelli,  wpływ podatków środowiskowych na ceny;
  • Pan Adam Patkowski (AGROEKO) zwrócił uwagę, na brak systemu ewidencji obrotu antybiotykami  w hodowli co może powodować negatywne skutki w produkcji  żywności.

Uczestnicy podziękowali p. Jerzemu Wierzbickiemu za merytoryczne poprowadzenie spotkania i wyrazili pogląd, że zachodzi potrzeba takich spotkań branżowych by choćby wzajemnie przekazywać posiadane informacje i opracowywać strategie działań.   

Opracował
Andrzej Kuczyński.
Warszawa 12.02.2022
 

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.