Federacja Gospodarki Żywnościowej

Informacja 1- 2020

Informacja 1- 2020
2020-01-24
Kategoria:   

Informacja 1- 2020
ze spotkania z Posłem do Parlamentu Europejskiego 
panem Krzysztofem Jurgielem

Spotkanie odbyło się w dniu 20.01.2020 roku z inicjatywy Federacji i uczestniczyli w nim przedstawiciele organizacji branżowych sektora rolno- spożywczego.

Krzysztof Jurgiel przedstawił informacje dotyczące prac PE w zakresie:
o    Zaawansowania prac nad WPR,
o    Funduszy w budżecie UE na restrukturyzację przemysłu przetwórczego,
o    ASF i ptasiej grypy,
o    Europejskiego Zielonego Ładu,
o    Inicjatywy BIOEAST w obszarze badań i informacji.

Prace PE nad pakietem legislacyjnym WPR (COM 392/2018, COM 393/2018, COM 394/2018) zostaną zakończone w czerwcu 2020 r. Najważniejsza sprawa do ustalenia to wysokość koperty finansowej na WPR oraz wyrównanie płatności obszarowych pomiędzy poszczególnymi państwami. 

Fundusze w budżecie UE na restrukturyzację przemysłu przetwórczego znajdują się w działaniach PROW, programach operacyjnych Polityki Spójności oraz w programie badawczo-rozwojowym. 

ASF i ptasia grypa wymagają wprowadzenia środków nadzwyczajnych oraz programów weterynaryjnych. 

W dn. 11.12.2019r. Komisja Europejska przedstawiła Komunikat w Sprawie Europejskiego Zielonego Ładu (EZŁ). Odpowiada on za problemy ocieplenia, zmian klimatu, zagrożenia zagładą gatunków żyjących na naszej Planecie, zanieczyszczenia i dewastowania lasów i oceanów. EZŁ jest to strategia na rzecz wzrostu. Polska zgłosiła w PE projekt rezolucji wskazując na zagrożenia dla rozwoju naszego kraju. Projekt rezolucji został odrzucony przez PE. 

Inicjatywa BIOEAST miała na celu zwiększenie udziału UE – 13 w programach ramowych na badania i innowacje w rolnictwie w tym biogospodarce. Polska była inicjatorem tej inicjatywy. 

Podczas dyskusji uczestnicy spotkania wypowiadali się na temat głównych problemów w rolnictwie oraz zgłosili pytania. Główne poruszone tematy to:
•    Nowe świadectwo na eksport drobiu na Ukrainę, 
•    Regionalizacja, 
•    Brak ceł na słodycze z Ukrainy, 
•    Ochrona roślin,
•    Fundusze restrukturyzacyjne dla firm przenoszących produkcję na Wschód,
•    Bariery w przepływie towarów na JER,
•    Baza aktów prawnych w poszczególnych państwach,
•    Stan prac nad dyrektywą „RED-u”,
•    Działania UE w sprawie ASF i ptasiej grypy. 


Sporządzili: Joanna Kowalska, Andrzej Kuczyński

ZamknijNa tej stronie internetowej wykorzystywane są pliki cookies zbierane do celów statystycznych i wykorzystywane do poprawnego działania serwisu www.
Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies można zmienić w ustawieniach przeglądarki - niedokonanie zmian ustawień przeglądarki jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na ich zapisywanie.